طراحی و اجرا نمای ساختمان بیست

طراحی معماری، نمای ساختمان، [ زنجان، سعدی شمالی، کوچه اردیبهشت، نبش تقاطع دوم، پلاک 20 ]، تیر 1392

گالری های پروژه

ساخت و سازگالری ساخت و ساز

0102030405

نقشه هاگالری ترسیمات و نمودارها

134567

تصاویر نهاییگالری تصاویر پروژه

010203040506

معرفی پروژه

رویکرد طرح:

رویکرد طراحی در خلق این نما، ایجاد دو پوشش و سطح بافت دار آجری قهوه ای و پوسته سنگی سفید بر روی نما بوده است. که سطح آجری نقش زمینه طرح را ایفا می کند و پوسته سنگی ۱۰سانتی متر جلو تر قرار میگیرد که علاوه بر کنتراست مصالح در رنگ، خود را برجسته تر نشان دهد. و نهایتا خطوطی که به صورت باکس های کشیده ی مکعبی دو وجه نما را به یکدیگر مرتبط کرده و اصطلاحا دو وجه نما را از لحاظ بصری بهم دوخته اند و این وظیفه را بخوبی انجام داده اند.

سبک طراحی و ویژگی های آن:

استفاده از خطوط ساده و مدرن در این طرح مد نظر طراح بوده، منتها در طرح اولیه به دلیل مواجهه با تعداد زیاد بازشوها (این تعداد بازشو مغایر با سبک و رویکرد ساده گرایی (minimalism) است، و اگر کارفرماها علاقه به نمای ساده، مدرن و مینیمال دارند برای دستیابی به نتیجه مطلوب در نما باید در طراحی پلان به فکر پنجره های بزرگ و یا در نظر گرفتن یک فریم غالب از لحاظ بصری برای بازشوها باشند تا از تعدد و کثرت بازشوها جلوگیری نمایند.

به هر حال در طراحی اولیه کثرت بازشوها باعث شد تا خطوط در نما زیاد شوند و از خطوط شکسته بسیاری استفاده شد که طرح از سادگی مد نظر کارفرما دور می شد و نهایتا در ویرایش نهایی این طرح اجزای نما به سه عنصر بصری و دو نوع مصالح ساده شدند: ۱- زمینه آجری ۲- پوسته های سنگی ۳-باکس های سنگی مکعبی کشیده

تهدیدات طرح:

خب بالطبع مشکل اساسی که در پروژه های این چنینی همواره با آن مواجه هستیم این است که طرح نما از همان ابتدا در دفترچه معماری باید لحاظ شده و دلچسب و مطلوب برای کارفرما باشد، تا همان طرح موجود در دفترچه معماری ساختمان را برای نما اجرا کند. ولی به دلایل متعددی در اکثر مواقع چنین نیست که این مقوله از آسیب های جدی عرصه ساخت و ساز می باشد.

از جمله تبعات این امر، در این طرح نیز بروز پیدا کرد و آنهم مواجه شدن طراح نما با انبوهی از بازشوها بود. خب طراح پلان باید از همان ابتدا فکر سامان دهی اینهمه بازشو در نما را میکرد. ولی از آنجاییکه پروژه بعد از اتمام سفت کاری به مجموعه طراحی و مهندسی شارینا (شار تا شهر سابق) واگذار شد، طراح با ذهن و رویکرد شخصی خود اقدام به طراحی نما در فرم های مدرن با استفاده از خطوط شکسته و نزدیک به رویکرد مینیمال نمود.


با تشکر مرتضی نظری، مدیر عامل مجموعه طراحی و مهندسی شارینا

کاردان معماری و مربی فنی و حرفه ای در حوزۀ معماری

عنوان پروژه

طراحی نمای ساختمان مسکونی بیست زنجان

رده

طراحی معماری

نوع طرح

نمای مدرن

کارفرما

جناب آقای سپهری راد

آدرس

زنجان، سعدی شمالی، کوچه اردیبهشت، نبش تقاطع دوم، پلاک ۲۰

نوع کاربری

مسکونی

تاریخ شروع

۱۳۹۲/۲/۱

تاریخ اتمام

۱۳۹۲/۴/۱۵

مساحت

– متر مربع

ارتفاع

ظرفیت

تعداد طبقات

۷ طبقه

طراحی

سجاد یگانه

ویرایش طرح

مرتضی نظری

رندر و انیمیشن

مسعود بیات

نظارت بر اجرا

مرتضی نظری

گالری

موقعیت مکانی پروژه

دیگر پروژه ها