طراحی لوگوی سبزدانه

طراحی و چاپ لوگو و کارت

گالری پروژه

نقشه هاگالری ترسیمات و نمودارها

0010102030405render 01render 02render 03render 04render 05

معرفی پروژه

رویکرد طرح:

در بیشتر پروژه های طراحی داخلی مجموعه شارینا همواره توجه ویژه ای بر طراحی هویت سازمانی شده است (در فاز طراحی گرافیکی) و حرکت خط طراحی تا پایان کار (در فازهای طراحی داخلی و طراحی مبلمان) بر حول محور هویت سازمانی معطوف بوده است. می توان گفت رویکرد طراحی بر مبنای تبیین هویت سازمانی شکل گرفته است.

برای این رویکرد در پروژه های طراحی داخلی مجموعه شارینا، طبق نظر طراح ۵ گام اصلی تعریف شده است:

گام اول: طراحی هویت سازمانی

گام دوم: سناریو سازی و شخصیت پردازی فضا بر اساس هویت سازمانی

گام سوم: سنجش نیازهای کارفرما بر اساس تجربه کاری اش در سازمان

گام چهارم: طراحی فضا با توجه به نیازها و هویت سازمانی

گام پنجم: اجرای فضا بر اساس مستندات مطالعاتی و میدانی و نقشه های طراحی شده

گام اول: طراحی هویت سازمانی:

شایان ذکر است که گام اول این فرآیند طراحی توسط واحد گرافیک مجموعه طراحی و مهندسی شارینا انجام می شود که در مجموعه پروژه های گرافیکی دسته بندی شده اند و برای مشاهده ی مراحل این گام اینجا کلیک کنید.

گام دوم: سناریوسازی و شخصیت پردازی فضا براساس هویت سازمانی:

با توجه به پتانسیل فضایی محل مورد طراحی که دارای یک محوطه ی همکف و یک بالکن بزرگ می بوده، ایده ی اصلی طراحی با توجه به عنوان فست فود یعنی آفتاب و مهتاب، بر اساس ایجاد دو سالن مجزا به نام های آفتاب و مهتاب شکل گرفت. بدین ترتیب که سالن همکف، به عنوان سالن آفتاب مختص سرو غذاهای گرم و با رنگ ها و تم گرم در نظر گرفته شد و سالن موجود در بالکن فوقانی به عنوان سالن مهتاب مختص سرو نوشیدنی ها و غذاهای سبک و با رنگ و تم سرد در نظر گرفته شد تا بیشتر حس فضای دنج و کافی شاپی را تداعی کند.

گام سوم: سنجش نیازهای کارفرما براساس تجربه کاری ایشان:

در این مرحله نیازهای کارفرما و انتظاراتش از فضا بر اساس تجربه کاری اش در سازمان کسب و کار خویش سنجیده و برآورده می شود که ماحصل این گام تفکیک فضا به بخش های مورد نیاز کاری و مشخص شدن دیاگرام فضایی بر اساس این نیازها می باشد که با رعایت اصول و استانداردهای طراحی داخلی این تفکیک فضایی اتفاق خواهد افتاد.

گام پنجم: اجرای فضا براساس مستندات مطالعاتی و میدانی و نقشه های طراحی شده:

در این مرحله طراح با توجه به این نیازها و نیز خروجی به دست آمده از طراحی هویت سازمانی شروع به طراحی عناصر داخلی کرده است.

سبک طراحی و ویژگی های آن:

در این طراحی نیز مانند بسیاری از طرحهای مجموعه شارینا مبنای فکری سبک مینیمالیسم (ساده گرایی) بوده و به همین دلیل این طرح شامل ویژگی های زیر می باشد:

– مصالح: مصالح به کار رفته در این سبک نباید از دو عنصر غالب و نهایتا یک یا دو عنصر فرعی تجاوز کند، در نتیجه دو ماده غالب این فضا ام دی اف و چوب طبیعی هستند و عناصر فرعی شامل مبلمان و چراغ های دیواری و کاغذ دیواری هستند که هماهنگ و در راستای تبیین هویت سازمانی به کار رفته اند. مانند چراغ های دیواری سالن مهتاب که تداعی کننده ی لوگوی فست فود آفتاب مهتاب است.

– سادگی در فرم طراحی داخلی: در این فضا سعی شده تا خطوطی که در سطح فضا ایجاد می شوند ساده و به دور از هر گونه پیچیدگی باشد و فرم کلی که مد نظر طراح بوده، سریعا در ذهن بیننده ها به وضوح و با خوانایی کافی شکل بگیرد. این خطوط شامل خطوط راست و ایجاد شکستگی هایی در فرم ام دی اف ها می باشد که تداعی کننده ی فرم های مثلثی هستند و به نوعی اوریگامی وار شکل گرفته اند. این فرم های مثلثی بر روی دیوار و کانتر سالن آفتاب  و بر روی سر ستون های هر دو سالن آفتاب و مهتاب حضور دارند و به نوعی فرم غالب فضا هستند که بر اساس ایده ی اسلایس مثلثی پیتزا شکل گرفته اند . . .

خطوطی که در درجه اهمیت بصری ضعیف تری بعد از فرم های مثلثی ام دی اف ها در فضا حضور دارند مربوط به خطوط مستقیم چوب های طبیعی است که برای نورپردازی فضا و ایجاد پارتیشن ها از این چوب های چهارتراش استفاده شده، در نگاه مفهومی (conceptual) این چوب ها نیز بر اساس فرم سیب زمینی سرخ کرده شکل گرفته اند.

پس در نتیجه کلیه فرم های غالب فضا در دو فرم مثلثی ام دی اف ها (تداعی کننده ی کانسپت اسلایس های پیتزا) و خطوط صاف چوب های طبیعی (تداعی کننده ی کانسپت سیب زمینی های سرخ شده) خلاصه می شوند که هندسه ای ساده و خوانا دارند و منطبق بر رویکرد مینیمال هستند.

در طراحی مینیمال طراحان غالبا در معرض خطر تکرار نامطلوب و بی روح عناصر هستند، چرا که به دلیل محدودیت و کم بودن تنوع مصالح همواره مسئله نداشتن جزئیات مطلوب، بزرگترین خطر طراحی مینیمال می تواند باشد، این مسئله در طراحی این فضا با منتوع کردن رنگ ام دی اف ها (در دو تم روشن و تیره برای دو سالن به صورت مجزا) و استفاده از جزئیاتی مانند تابلو هایی با مفهوم آفتاب و مهتاب که به صورت دستی توسط نقاش هنری نقاشی شده اند و چراغ های دیواری با طرح لوگوی مجموعه و با متریال مسی بر روی کاغذ دیواری، کاملا محار شده است.

بدین ترتیب در عین رعایت اصول ساده گرایی سبک مینیمالیسم، جزئیات و تنوع لازم کاملا به صورت طراحی شده و تحت کنترل طراح ایجاد شده اند.


با تشکر مرتضی نظری، مدیر عامل مجموعه طراحی و مهندسی شارینا

کاردان معماری و مربی فنی و حرفه ای در حوزۀ معماری

عنوان پروژه

طراحی داخلی فست فود آفتاب مهتاب برمبنای هویت سازمانی

رده

طراحی داخلی

نوع طرح

طراحی داخلی برمبنای هویت سازمانی

کارفرما

جناب آقای داود مقدم

آدرس

زنجان، فلکه قانم به سمت فلکه دادگستری، فست فود آفتاب مهتاب

نوع کاربری

تجاری

تاریخ شروع

۱۳۹۵/۰۷/۳۰

تاریخ اتمام

۱۳۹۵/۰۹/۱۵

مساحت فضای مورد طراحی

۲۵۰ متر مربع

ارتفاع

ظرفیت

تعداد طبقات

۱ طبقه به همراه بالکن

صاحب امتیاز پروژه

مجموعه طراحی و مهندسی شارینا

سرپرستی پروژه

مرتضی نظری

هماهنگی و پروژه

مرتضی نظری

طراحی سیستم مدیریت پروژه

مرتضی نظری

مهندس ناظر و مجری

فرزین صادقی

نیروی متخصص فنی و اجرایی

ایوب احمدی

نیروی متخصص متریال های چوبی

تقی احمدی

ترسیمات فنی

فاطمه خلیلی

تاسیسات برقی و نور

علی علوی

طراح

مرتضی نظری

مدلسازی و انیمیشن

مرتضی نظری

نظارت

مرتضی نظری

مستندسازی

سمیرا صیادی

مجری کناف

حاتم صفری

مجری نقاشی

ولی الله محبی

مجری کاغذ دیواری

مجموعه لوکس آرت

طراحی و نقاشی تابلوهای دیواری

زینب نظری

مجری دیتایل های چوبی

مهدی خشتی

گالری

موقعیت مکانی پروژه

دیگر پروژه ها