وبلاگ استاندارد

لورم ایپسوم متن ساختگی

واژه شناسی:

طراحی مبلمان به انگلیسی(Furniture Design) ، به طراحی اشیا متحرکی اطلاق می گردد که مورد استفاده افراد قرار گرفته و موجب خلق رفتار در محیط می گردند. مبلمان، یکی از اثاثیۀ مهم و تاثیرگذار در دکوراسیون داخلی منزل و همینطور فضای شهری به شمار می آید و وجود آن، روح و معنایی خاص به محیط می بخشد؛ از این رو، طراحی مبلمان در محیط بسیار مهم است و هماهنگی آن با سبک چیدمان می تواند فضایی متفاوت خلق کند.

تعریف و مفهوم طراحی مبلمان:

طراحان مبلمان مسئول طراحی فرم اصلی و اجزا و قطعات مبلمان و محصولات مرتبط به آن هستند. آنها بایستی این فرایند را با ایده پردازی و طراحی اجزا و قطعات مبلمان آغاز کرده و در مرحله بعد آن طرح را در برنامه های سه بعدی سازی پیاده کنند.

به طور معمول، طراحان مبلمان ایده طراحی خود را با اسکیس های دست آزاد آغاز می کنند و سپس از نرم افزارهای کامپیوتری برای نهایی کردن طرحشان و افزودن پیچیدگی و جزئیات استفاده می کنند. طرح های آنها اغلب شامل تمامی تمامی جنبه های مختلف طراحی مبلمان می باشد، از جمله ابعاد دقیق، نحوه اتصال قطعات و اینکه از چه مصالحی برای ساخت آن استفاده شود.

برخی از طراحان مبلمان ممکن است در بخش طراحی مبلمان و یا حوزه ساخت و تولید فعالیت کنند. اما صرف نظر از سطح مشارکت طراح در پروژه، طراح مبلمان بایستی در ایجاد تعادل ما بین نیازمندی های عملیاتی، ارایه طراحی نوآورانه و داشتن دید زیبایی شناختی تبحر کافی داشته باشد.

از چه رشته هایی می توان به طراحی مبلمان وارد شد؟

تبدیل شدن به یک طراح مبلمان علاوه بر داشتن مدرک رشته مبلمان و دکوراسیون داخلی، با مدارکی که نزدیک به این رشته باشد نیز ممکن است. رشته هایی مانند طراحی صنعتی، مهندسی معماری، معماری داخلی، مهندسی صنایع، هنرهای تجسمی، گرافیک، مکانیک و … اما به طور کلی هر چقدر که تحصیلات شما مرتبط تر و عمقی تر باشد، شما برای این حرفه آمادگی بیشتری خواهید داشت.

دوره حرفه ای طراحی مبلمان و دکوراسیون در قالب آموزشهای علمی – کاربردی به رشته ای اطلاق می شود که دانشجویان با کسب مجموعه ای از دانش و مهارت های عملی در طراحی موارد مختلف مربوط به تولید مبلمان و فضای داخلی و چیدمان اجزای گوناگون، بتوانند امور محوله درمشاغل قابل احراز را به گونه ای شایسته انجام دهند.

چهار مهارت اصلی برای طراح مبلمان شدن:

از آنجا که هر فرد برای ورود به بازار طراحی مبلمان و دکوراسیون به طیف وسیعی از دانش و مهارت نیازمند است، این منطقی است که در طراحی مبلمان از یک برنامه کارشناسی شده پیروی شود تا بتوان این مهارت ها و علوم را در زمینه هنر های تجسمی و تکنولوژی با هم ترکیب کرد. چنین مهارتهایی شامل موارد زیر هستند:

مهارت تجزیه و تحلیل مصرف کننده:

طراحان مبلمان نیاز به درک بازار هدف خود دارند. آنها نیاز دارند تا گرایشات بازار را در نظر گرفته تا بتوانند مهارت های منطقی و مستدل را برای مطالعه مصرف کنندگان خود و شناخت نیازها برای نوع خاصی از محصول به کار گیرند.

مهارت های طراحی دستی:

اگر چه کامپیوترها بخش عظیم و رو به رشد کار طراحی مبلمان را برعهده دارند، با این وجود هنوز به دستهای طراح و مهارت های دستی او برای ترسیم اسکیس ها و کار با مصالح در جهت توسعه نمونه های اولیه نیازمند است. طراحان مبلمان در کنار کار کردن با دست نیازمند داشتن آگاهی بصری بسیار قوی و هماهنگی خوب دست و چشم می باشند.

مهارت های رایانه ای:

طراحان مبلمان بایستی بدانند که چگونه کامپیوتر را به کار ببرند، به ویژه برنامه های طراحی و برنامه ریزی کامپیوتری، چرا که آن ها نقش بسیار مهمی در اجرای عملکردهای مختلف مانند اسناد، تصاویر، رندر، انیمیشن، مدل سازی سه بعدی دارند.

مهارت های مدیریت کسب و کار:

طراحان مبلمان که قصد راه اندازی کسب و کار خود را دارند نیازمند مهارتهای به جهت بازاریابی ابتدایی کسب و کار و مدیریت هستند. آنها بایستی بدانند تا چگونه می توان مشتری ای پیدا کرد که قصد خرید محصولات شما را داشته باشد، چگونه محصول خود را برای مشتری توصیف و ارائه کنند، و مطمئن باشند که سرمایه، زمان و مصالح برای تولید و عرضه آن محصول موجود است.

توانمندی های حرفه ای طراحان مبلمان:

•    آشنایی با روشهای نوینزندگی شهری و نیازها و خواسته های جامعه هدف برای انجام طراحی
•    آشنایی با تاریخچه و سبکهای مبلمان و دکوراسیون داخلی
•    آشنایی با مبانی پژوهش، جستجوی اطلاعات و توانایی تحلیل و الگوسازی
•    آشنایی با مراحل و روند انجام کار طراحی از شروع پروژه و صورت مساله تا اجرای نهایی
•    آشنایی با انواع محصولات چوبی در شاخه مبلمان و دانش فنی تولید آن ها
•    آشنایی با نقش برندها در بازار و ارزش طراحی در قالب آن ها
•    آشنایی با واژه ها، عبارات و مفاهیم تخصصی و اصطلاحات کاربردی در زمینه طراحی و تولید
•    آشنایی با دستگاهها ، مواد اولیه و روشهای تولید با اولویت حفظ محیط زیست
•    ارائه طرح تولید بر اساس محاسبات اقتصادی و فناوریهای موجود در صنعت مبلمان
•    انجام محاسبات طرح بر اساس مهندسی عوامل انسانی (ارگونومی و آنتروپومتری و . . .)
•    استفاده و بکارگیری از نرم افزارهای موجود در طراحی مبلمان و دکوراسیون
•    امکان سنجی؛ پیاده سازی و اجرای طرح براساس فناوریهای موجود در صنعت مبلمان
•    داشتن دانش صحیحی از مصالح و روندهای طراحی (شامل ایمنی) در توسعه طرح ها
•    شناخت موضوعات و مسائل جانبی شغل مورد نظر از نظر ایمنی؛ اقتصادی، سختی و پیچیدگی کار

“فرایند طراحی مبلمان در بهترین حالت باید از در آمیختن دو مهارت کلی یعنی  مهارت طراحی تزئینات  شامل تزئینات بدنه مبل، یراق آلات و پارچه های رو مبلی و … (به زبانی ساده، طراحی ظاهر کلی مبلمان) و مهارت طراحی محصول شامل لحاظ کردن مناسبات کاربرد گرایانه و به کارگیری اصول ارگونومیکی و اندام سنجی و … تشکیل شود.”

نرم افزار های طراحی مبلمان:

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و استفاده‌های روزافزون از سیستم‌های کامپیوتری، طراحی مبلمان نیز دستخوش این کاربردها بود و امروزه سیستم‌های بسیاری در راستای ایجاد بستری امن و سریع برای دسترسی به پرونده‌های طراحی مبلمان در آتلیه ها طراحی شده ‌است. از جمله پرکاربردترین نرم‌ افزارهای مورد استفاده در این رشته:

اتوکد (auto cad)، اسکچ اپ (sketchup)، وی ری (vray)، لومیون (lumion) می‌باشند.


“در انتخاب مبلمان، هم زیبایی آن اهمیت دارد و هم راحتی آن. مبلمان منزلتان باید متناسب با نوع دکوراسیون خانه ‌تان باشد؛ برای مثال، مبلمان سلطنتی، برازندۀ خانه ای با دکوراسیون مدرن یا مینیمال نیست!”

امروزه، طرفداران سبک دکوراسیون مینیمال بسیار زیاد شده و در نتیجه، دکوراسیون بیشتر پروژه ها در مجموعه شارینا به سبک مینیمال طراحی شده است؛ به طوری که مبلمان این گونه فضاها باید ساده و بی زرق و برق باشند.

لبۀ مبل و صندلی‌ های  جدید، مربعی است و پایه‌ هایشان  لوله ای و از جنس فلز. هیچ کنده‌ کاری و زرق و برق اضافه ای نیز ندارند، درست مثل مبلمان مدرن! برای ساختنِ جدیدترین مبلمان، از رنگ‌ های تیره یا خنثی، مانند قهوه ای، مشکی، سفید و طوسی استفاده شده است. مبلمان جدید معمولاً از جنس مواد طبیعی، مانند چوب، چرم و کتان هستند. تمیز نگه داشتن و تمیز کردن این مبلمان بسیار ساده است.

 پیشنهاد میکنم از عادت غلط و مرسوم استفاده از دو نوع مبل متفاوت در یک مکان پرهیز کنید.

خدمات من در حوزه شهرسازی:

طراحی محوطه و فضای سبز
به صورت پلان راندو و سه بعدی
مشاهده تعرفه ها
طراحی و اجرای
آبنما، استخر، آبشار و…
مشاهده تعرفه ها
طراحی و احداث انواع باغ
باغ ژاپنی، اروپایی، صخره ای و…
مشاهده تعرفه ها
طراحی و ساخت
انواع سازه های چوبی و فلزی
مشاهده تعرفه ها
طراحی و احداث محوطه و فضای سبز
برروی پشت بام، تراس و پنت هاووس
مشاهده تعرفه ها
فکر دیگری در ذهن دارید؟
تماس بگیرید…
تماس با من

واژه شناسی:

طراحی فضای سبز به انگلیسی (Green Space Design) ، همان طور که از اسمش نیز پیداست، این تخصص به طراحی فضاهای سبز داخلی و خارجی مربوط است و مانند معماری کل ساختمان، شامل تمام بخش های سازه، تاسیسات، مصالح، رنگ، ترکیب بندی و . . .  اما با در نظر گیری خلق فضای سبز می باشد.

رشته های علمی و دانشگاهی مد نظر در دپارتمان تخصصی طراحی فضای سبز در مجموعه شارینا مهندسی فضای سبز و معماری منظر می باشند.

مهندسی فضای سبز نیز میان رشته‌ای است که برگرفته از مهندسی معماری، مهندسی باغبانی و مهندسی عمران می‌باشد. مباحثی از قبیل شرایط مناسب برای رشد و نگهداری درختان و گلها (خاک شناسی، آبیاری و…) و مباحث طراحی محیط در این رشته مطرح است که این رشته را جذاب می‌کند. این رشته به معماری منظر بسیار نزدیک بوده و از آن با عنوان مهندسی طراحی منظر نیز یاد می‌شود. این رشته در ایران عمر کوتاهی دارد و یکی از زیر شاخه های رشته ی علوم و مهندسی باغبانی می باشد. تقریبا نصف واحد های چارت کارشناسی این رشته توسط مهندسی باغبانی ارایه می شود.

تعریف و مفهوم طراحی فضای سبز:

هر فردی‌ در دنیا به‌ ۲ تا ۴ متر مربع‌ فضای‌ سبز نیاز دارد تا با کمبود اکسیژن‌ و مشکلات جسمی و روانی روبرو نشود. در این‌ میان‌ مهندسی فضای سبز با ایجاد فضای‌ سبز در سطح‌ شهرها مانند کاشت‌ درختان‌ در حاشیه‌ خیابان‌ها و ایجاد انواع‌ پارک‌های‌ جنگلی‌، کوهستانی‌ و منطقه‌ای‌، فضاسازی‌ و زیباسازی‌ پارک‌ها، کاهش آلودگی‌های بصری و ایجاد مناظر زیبا، تقلیل صداهای آزار دهنده و تعدیل آلودگی‌های صوتی، حفاظت و صیانت از محیط طبیعی و منابع موجود در آن، حفاظت از تنوع حیاتی گیاهان،‌ عامل حفظ فضای سبز و سلامت و زیبایی سکونت‌گاه‌های انسان می‌گردد و نیاز انسان‌ها را به‌ فضای‌ سبز مورد نظر تأمین‌ می‌کند. در واقع مهندسی فضای سبز با ایجاد و حفظ‌ مناظر طبیعی‌ در اطراف‌ منازل‌ و در سطوح‌ وسیع ‌تر؛ یعنی‌ شهر و اطراف‌ آن‌، کیفیت‌ زندگی‌ را در شهرها بالا می‌ برد. زیرا فضای‌ سبز شهر، دستگاه‌ تنفس‌ شهر است‌. از سوی‌ دیگر ایجاد فضای‌ سبز به‌ سلامت‌ جسم‌ و روان‌ ساکنین‌ شهرها کمک‌ می‌کند تا مردمی‌ که‌ امکان‌ استفاده‌ روزمره‌ از طبیعت‌ را در خود شهر ندارند، این‌ امکان‌ برای‌ آنها به‌ وجود آید.

به منظور افزايش سطح دانش و کيفيت مهندسي طراحي فضاي سبز ضروري است به ترتيب متخصصيني که بتوانند با استفاده از دانش و تجربه خود نسبت به طراحي فضاي سبز که از حرفه هاي طراحي و از هنرهاي ظريفه است اقدام کرده و از طرفي در آموزش، تحقيق و برنامه ريزي توسعه و بهبود اين رشته فعاليت نمايند. مطالعه و بررسي در زمينه طراحي، کاشت و پرورش نباتات و تلفيق علوم گياهي با معماري بطوري که در حل مسائل مربوط به رابطه بشر با طبيعت اطرافش در مقياس مختلف کمک نمايد، رشته اي از علوم دانشگاهي را تشکيل مي دهد که تحت عنوان رشته مهندسي فضاي سبز ناميده مي شود.

طراحی فضای سبز مجموعه اي از علم و هنر است و دانشجوي اين رشته بايد هم به علم کشاورزي و هم هنر طراحي و معماري مسلط و علاقه مند باشد. دانشجوي مهندسي فضاي سبز بايد به علم کشاورزي اعم از خاک شناسي، هواشناسي، چمن کاري، باغباني و گلکاري آشنايي داشته باشد تا به عنوان مثال بتواند بذر چمن مناسب تهيه کرده و با کود مناسب و آبياري به موقع، چمني مناسب براي زمين بازي يا تزئين ميادين گل تهيه نمايد، هم چنين بتواند گياهاني با گل هاي بزرگ و بادوام پرورش دهد و درختان مناسب براي حاشيه خيابان ها انتخاب کرده و آن ها را به درستي هرس کند.

از سوی دیگر دانشجوی رشته فضای سبز باید فردی با ذوق و هنرمند باشد و به طراحی و نقشه کشی علاقه‌مند باشد تا بتواند از گیاهان زینتی در طراحی محوطه‌های مسکونی، اداری و تجاری به خوبی بهره گیرد و در طراحی پارک و پارک سازی، طراحی فضا‌های شهری و محوطه‌های ویژه مثل محوطه‌های صنعتی، دانشگاهی، شهرک‌های مسکونی و اتوبان‌ها به یاری ذوق و هنر خویش طرح‌هایی مناسب و زیبا ارائه دهد.

واحد های درسی طراحی فضای سبز:

در رشته طراحی فضای سبز، دانشجویان واحدهای درسی آبیاری‌ عمومی‌، درختان‌ و درختچه‌های‌ زینتی‌، رسم‌ فنی، چمن ‌کاری‌ ، طراحی‌ و نقشه ‌برداری‌ ، اصول‌ باغبانی‌ ، خاک‌شناسی‌ عمومی‌، گلکاری‌، گیاهان‌ آپارتمانی‌، حاصلخیزی‌ خاک‌ها و کودها، انسان‌ و محیط‌ زیست‌، عکس‌ های‌ هوایی‌، هوا و اقلیم ‌شناسی، بیان‌ تصویری‌، اصول‌ طراحی‌، تاریخ‌ معماری‌ و مهندسی‌ فضای‌ سبز، مصالح‌ و روش‌های‌ ساختمانی‌، طراحی‌ سیستم‌ های‌ آبیاری‌، کاربرد کامپیوتر در فضای‌ سبز، طراحی‌ کاشت‌ گیاهان‌ زینتی‌، طراحی‌ فضاهای‌ شهری‌، سازه‌ها در فضای‌ سبز، طراحی‌ محوطه‌های‌ ویژه‌، مدیریت‌ فضای‌ سبز، کارآموزی‌، جلسه‌ بحث‌، پروژه‌ و … را می‌ گذرانند.

گرایش های رشته مهندسی فضای سبز در مقطع کارشناسی ارشد و مقاطع بالاتر

۱- مهندسی طراحی محیط زیست      ۲- معماری منظر        ۳- طراحی شهری        ۴- برنامه ریزی شهری

نرم افزارهای طراحی فضای سبز:

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و استفاده‌های روزافزون از سیستم‌های کامپیوتری، طراحی فضای سبز نیز دستخوش این کاربردها بود و امروزه سیستم‌های بسیاری در راستای ایجاد بستری امن و سریع برای دسترسی به پرونده‌های طراحی فضای سبز در آتلیه ها طراحی شده ‌است. از جمله پرکاربردترین نرم‌ افزارهای مورد استفاده در این رشته:

اتوکد (auto cad)، اسکچ اپ (sketchup)، گاردن پلنر (garden planner)، وی ری (vray)،

Realtime Landscaping Architect ، لومیون (lumion) می‌باشند.

کمبود فضای سبز باعث خستگی و افسردگی شهروندان و در نهایت کاهش توانایی فکری و روحی آنان می‌شود.

خدمات من در حوزه شهرسازی:

طراحی محوطه و فضای سبز
به صورت پلان راندو و سه بعدی
مشاهده تعرفه ها
طراحی و اجرای
آبنما، استخر، آبشار و…
مشاهده تعرفه ها
طراحی و احداث انواع باغ
باغ ژاپنی، اروپایی، صخره ای و…
مشاهده تعرفه ها
طراحی و ساخت
انواع سازه های چوبی و فلزی
مشاهده تعرفه ها
طراحی و احداث محوطه و فضای سبز
برروی پشت بام، تراس و پنت هاووس
مشاهده تعرفه ها
فکر دیگری در ذهن دارید؟
تماس بگیرید…
تماس با من

واژه شناسی:

طراحی داخلی به انگلیسی (Interior Design) ، همان طور که از اسمش نیز پیداست، این تخصص به طراحی فضای داخلی مربوط است و مانند معماری کل ساختمان، شامل تمام بخش های سازه، تاسیسات، مصالح، رنگ، ترکیب بندی و . . .  اما در فضای داخلی می باشد.

تفاوت معماری داخلی و دکوراسیون داخلی در طراحی داخلی:

به بیانی ساده، معماری داخلی فرآیند طراحی اجزای اصلی (و به نوعی ثابت) فضای داخلی را در بر می گیرد مانند دیوارهای جدید، پارتیشن ها، کنسول ها و عناصری که به بیانی متعلقات فضا می شوند و در فضا ثابت خواهند بود. اما دکوراسیون داخلی فرآیند طراحی و چیدمان اجزای متغیر فضای داخلی را در بر می گیرد مانند اکسسوارها، مبلمان و اثاثیه داخل فضا که قابل تغییر و تعویض خواهند بود.

تعریف و مفهوم طراحی داخلی:

یک معمار داخلی ابتدا فضای داخلی را به گونه ای که پاسخ گوی عملکرد، نیازها، رفتارها، اقلیم و . . . باشد طراحی کرده و سپس به چگونگی تعریف حس آن فضا از منظر نور، رنگ، مبلمان و . . . می پردازد. به یاد داشته باشیم که معماری داخلی می تواند بر روی سازه و مقطع معماری تاثیر بگذارد و مداخلاتی در این حوزه ها نیز داشته باشد، زیرا قبل از اینکه فضاها را با مبلمان متغیر فضایی پر کنیم (دکوراسیون داخلی)، به تعریف معماری داخلی آن فضاها می پردازیم.

یک معمار داخلی همانند یک معمار نیاز دارد تا با مباحثی همچون سازه، عملکرد، مقیاس فضایی، ارتفاع دیوارها و سقف ها، تاسیسات داخلی فضا آشنایی داشته باشد. در حقیقت وظیفه معمار داخلی قطعا فراتر از چیدمان صرف مبلمان و اکسسوارهای داخلی فضا و تعیین رنگ های آنها می باشد و قبل از همه ی اینها باید به نتیجه ی درستی در معماری داخلی فضا برسد. (بر خلاف تصوری که امروزه باب شده است.) که مهمترین آنها تعریف شخصیت فضا بر اساس نیازها و القای حس درست و درخور شخصیت فضا بوسیله طراحی درست می باشند.

پس تعریف و تعیین عملکرد صحیح داخلی یک فضا نیاز به تاسیسات، نور، آکوستیک، نیازهای اقلیمی، برآوردن نیازهای انسانی و . . . دارد که این ها در طی فرآیند طراحی داخلی توسط دو بخش معماری داخلی و دکوراسیون داخلی میسر خواهند شد. بویژه در مداخلات و تعریف عملکردهای کلان تر فضایی بیشتر به معماری داخلی نیاز خواهیم داشت و صد البته در تمامی فرآیندهای طراحی داخلی، دکوراسیون داخلی نقش تعیین کننده و لاینفکی در تعریف شخصیت و حس فضا دارد که با یک نگاه کل نگر و فرآیند نگر طراح داخلی باید توجه ویژه ای به آن داشته باشد.

معماری داخلی با ایجاد پتانسیل ها و محدودیت ها در مبلمان ثابت فضایی، چگونگی استفاده از آن فضا را به ما معرفی می کند. پس از این مرحله چیدمان اجزای متغیر می تواند به ایجاد حس فضا بسیار کمک کند.

پس در طراحی داخلی ما تنها به دنبال چیدمان های گوناگون مبلمان متغیر، اصلاح رنگ دیوار و کف سازی ها و . . . نیستیم، بلکه به دنبال ایجاد فضایی از طریق تعاریف مختلف فضایی و طراحی مبلمان های ثابت آن فضاها هستیم، تا بتوانند حوزه و عملکرد یک فضا را دقیق تر تعریف کنند، به دنبال نورگیری ها، اختلاف ارتفاع ها، جلو و عقب رفتگی ها و شکل و فرم کلی فضاها هستیم، به نحوی که باید بدون مبلمان متغیر نیز بتوان عملکرد و شخصیت فضایی را تشخیص داد. قطعا هماهنگی بین پروسه طراحی معماری و طراحی معماری داخلی، سریع تر و حرفه ای تر می تواند این اهداف را برآورده کند. و طبیعتا اگر هردوی پروسه های معماری و معماری داخلی توسط یک فرد با تیم منسجم اتفاق بیوفتد صد در صد نتیجه ی فوق العاده تری خواهیم داشت.

در مرحله معماری داخلی ما به دنبال شکل دهی فضایی هستیم که به تک تک عملکردهای مورد نیاز آن فضا با طراحی درست پاسخی مناسب بدهیم. و باالطبع هر عملکردی مبلمان متغیری نیاز دارد که باید در آن فضا چیدمان شود، و طبیعتا مبلمان متغیر نیز به نوبه ی خود بر اساس شکل فضا اگر طراحی شوند ( که مجموعه شارینا در فاز طراحی مبلمان به این فرآیند می پردازد) بهترین نتیجه و بهره وری را خواهیم داشت، مگر در مواردی که این مبلمان در بازار موجود بوده (به شرط تناسب عملکردی و زیبایی با فضا) و با قیمت مناسب تری قابل تهیه و خریداری باشند.

در فرآیند طراحی داخلی فضاهایی با عملکردهای چندگانه باید رویکرد طراحی انعطاف پذیر را پیش رو گیریم که در مقاله مربوط به آن کاملا به شرایط طراحی در این پروژه ها اشاره کرده ایم. فضاهایی مانند سالن های نمایشگاهی و . . .

تناسب معنایی چه در فرم و چه در عملکرد در حوزه های طراحی بسیار حائز اهمیت هستند از همین رو مجموعه ی شارینا همواره ۸ حوزه طراحی را به موازات هم در نظر داشته و پروژه های خود را طبق این تناسبات معنایی پیش میبرد. و طبق همین رسالت معماری داخلی در درجه اول باید متناسب با معماری خارجی و نما باشد و اصول کار اینست که ابتدا درون ساختمان با توجه به نیازها و عملکردهای پاسخ دهنده به آن نیازها شکل بگیرد و بعد پوست ساختمان بر روی این عملکرد بنشیند. درست بمانند اینکه ما همواره لباسمان را بر اساس عملکرد و موقعیت تعیین می کنیم.

واحدهای درسی مهندسی شهرسازی:

در رشته طراحی داخلی، دانشجویان واحدهای درسی هندسه کاربردی، هندسه مناظر و مرایا، فرم و فضا، نماد شناسی، عکاسی، طراحی معماری داخلی، طراحی دکوراسیون داخلی، “انسان، طبیعت، معماری داخلی” ، “انسان، طبیعت و ارگونومی” ، حجم شناسی و ماکت سازی، شناخت مواد و مصالح، تاریخ معماری داخلی، تاریخ مبلمان، تاریخ معماری تزئینی، تنظیم شرایط اقلیمی (تاسیسات مکانیکی)، تنظیم شرایط محیطی (نور و صدا)، تئوری معماری داخلی، متره و برآورد، بیان معماری داخلی، اصول فنی ساختمان، گرافیک معماری داخلی، عناصر مدولار و پیش ساخته، مرمت و نگهداری معماری داخلی، آشنایی با طراحی صنعتی، مدیریت کارگاه، طرح تغییر عملکرد معماری داخلی و … را می‌ گذرانند.

نرم افزارهای شهرسازی:

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و استفاده‌های روزافزون از سیستم‌های کامپیوتری، معماری داخلی نیز دستخوش این کاربردها بود و امروزه سیستم‌های بسیاری در راستای ایجاد بستری امن و سریع برای دسترسی به پرونده‌های معماری داخلی در آتلیه های معماری طراحی شده‌است. از جمله پرکاربردترین نرم‌ افزارهای مورد استفاده در این رشته:

اتوکد (auto cad)، اسکچ اپ (sketchup)، رویت (revit)، تری دی مکس، وی ری (vray)، هند دراوینگ  (handdrawing)، آرچی کد (archicad)، راینو (rhino)، لومیون (lumion) می‌باشند.

علم طراحی معماری با تمامی ابعاد خود، تنها راه رسیدن به سازه های رویایی و شهری زیباتر است . . .

خدمات من در حوزه شهرسازی:

طراحی و اجرای
دکوراسیون داخلی
مشاهده تعرفه ها
طراحی و اجرای
پروژه های بازسازی و مرمت دکوراسیون داخلی
مشاهده تعرفه ها
طراحی و اجرای
کف، دیوار و سقف
مشاهده تعرفه ها
انجام پروژه های
تغییر عملکرد و ایجاد فضاهای جدید
مشاهده تعرفه ها
طراحی و اجرای
یونیت های داخلی مانند TV Wall و…
مشاهده تعرفه ها
فکر دیگری در ذهن دارید؟
تماس بگیرید…
تماس با من

واژه شناسی:

معماری به انگلیسی (Architecture) ، فرایند و هم چنین محصول فرایند برنامه‌ریزی، طراحی و ساخت ساختمان‌ها و دیگر سازه‌ها می‌باشد. کارهای معماری که به شکل ساختمان بروز می‌کنند، معمولاً به عنوان نمادهای فرهنگی و کارهای هنری شناخته می‌شوند. تمدن‌های باستانی معمولاً توسط بقایای معماری و دستاوردهایشان شناخته می‌شوند.

تعریف و مفهوم طراحی معماری:

هنر و دانش طراحی ساختمان‌ها و برخی از سازه‌های ساخته نشده است که در وهله اول مستلزم درک زیبایی شناسانه و اتخاذ اهداف ایدئولوژیک در بعد هنری و فلسفی می باشد (که سبک شناسی معماری مربوط به همین حوزه است، یعنی سبک های معماری ناشی از تفکرات مختص ایدئولوژی ها هستند) و داشتن اشرافیت بر شیوه ها و فن آوری های ساخت و ساز معماری می باشد. یعنی معماری ملقمه ای از هنر و دانش مهندسی است.

کتاب  De Architectura، اثر ویترویوس معمار رومی، نخستین کتاب باقی‌ مانده در باب معماری است. او درباره معماری چنین می نویسد: «معماری توجه همزمان به ابعاد کارکردی، ساختار و زیبایی ساختمان است.» طبق نظر او سه نوع طراحی پایه ای معماری وجود دارد که در بردارنده توجه به این سه بعد است. این سه نوع طراحی عبارتند از: پلان (plan) که نشان دهنده ی کارکرد است، مقطع یا برش (section) که نشان دهنده ی ساختار است و نما (elevation) که القا کننده ی زیبایی طرح معماری است.

همان‌گونه که معماری رابطه‌ای مشخص با هنرهای زیبا دارد، رابطه مشخصی هم با مهندسی دارد. معمار می‌تواند نقش یک مهندس را بازی کند اما نباید فراموش شود که هر یک از این دو حرفه، تعریف مشخصی دارند. بیش‌تر ساختمان‌های تاریخی که مورد تحسین واقع شده‌اند، به دست اشخاصی ساخته‌شده‌اند که هم معمار و هم مهندس بوده‌اند. هر بنا نیاز به پیش‌ بینی‌های تکنیکی دارد که کار مهندس است. در حالی که معمار علاوه بر دیدن این نیازها، باید فراتر رود و معنا، حس یا ایده‌ای را منتقل کند. برای مثال یک بنای مذهبی مثل کلیسا باید بیان‌کننده یک نظم کیهانی، منتقل‌کننده احساس ایثار و حتی آموزش‌دهنده ایمان و فلسفه مذهبی از لابلای فرم، ریختها و تزئینات باشد. یک ساختمان حکومتی هم باید دارای شخصیت خاص باشد و بازدیدکنندگان (یا شهروندان) را به یک رفتار مورد انتظار وادارد. خانه‌ها باید عملکرد ایمن و شخصیتی گرم و خانگی داشته باشند. این اهداف و سیاست‌ها توسط فرهنگ یا حتی خود شخص سازنده تعریف می‌شود و در حوزه کاری معمار (و نه مهندس) قرار دارد.

برخی معماران بارها عنوان کرده‌اند که یک بنای کارکردی و ایستا ذاتاً زیبا و مطلوب است و معماری باید تنها به عنوان شاخه‌ای از مهندسی شناخته شود.

واحدهای درسی مهندسی شهرسازی:

در رشته معماری، دانشجویان واحدهای درسی هندسه کاربردی، کارگاه مصالح وساخت، درک وبیان محیط، بیان معماری، هندسه مناظر ومرایا، “انسان، طبیعت، معماری”، طراحی معماری، مبانی نظری معماری، آشنایی با معماری جهان، برداشت از بناهای تاریخی، آشنایی با معماری اسلامی، آشنایی با معماری معاصر، نقشه برداری، تنظیم شرایط محیطی، تأسیسات الکتریکی(نوروصدا)، ایستایی، مقاومت مصالح وسازه های فلزی، سازه های بتنی، متره وبرآورد، مدیریت وتشکیلات کارگاه، مصالح ساختمانی، ساختمان و گزارش کارگاه، روستا، طرح معماری، آشنایی با مرمت ابنیه، طراحی فنی، و … را می‌ گذرانند.

نرم افزارهای شهرسازی:

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و استفاده‌های روزافزون از سیستم‌های کامپیوتری، معماری نیز دستخوش این کاربردها بود و امروزه سیستم‌های بسیاری در راستای ایجاد بستری امن و سریع برای دسترسی به پرونده‌های معماری در آتلیه های معماری طراحی شده‌است. از جمله پرکاربردترین نرم‌ افزارهای مورد استفاده در این رشته:

اتوکد (auto cad)، اسکچ اپ (sketchup)، رویت (revit)، تری دی مکس، وی ری (vray)، هند دراوینگ  (handdrawing)، آرچی کد (archicad)، راینو (rhino)، لومیون (lumion) می‌باشند.

علم طراحی معماری با تمامی ابعاد خود، تنها راه رسیدن به سازه های رویایی و شهری زیباتر است . . .

خدمات من در حوزه شهرسازی:

طراحی و اجرای
پلان های ساختمانی
مشاهده تعرفه ها
طراحی و اجرای
پروژه های بازسازی و مرمت
مشاهده تعرفه ها
طراحی و اجرای
نماهای ساختمانی
مشاهده تعرفه ها
انجام پروژه های
بهسازی و ایجاد فضاهای جدید
مشاهده تعرفه ها
طراحی و اجرای
سردرب و ورودی اماکن
مشاهده تعرفه ها
فکر دیگری در ذهن دارید؟
تماس بگیرید…
تماس با من

واژه شناسی:

طراحی شهری واژه معادل رشته Urban Design در انگلستان است که در سیستم دانشگاهی ایران در رده مهندسی طبقه ‌بندی شده‌ است و به خاطر غلظت مباحث زیبایی شناختی (ظاهری و ادراکی) و طراحی در این رشته، معمولاً در دانشکده هنر و معماری ارائه می‌ گردد. برای ادامه تحصیل در سطح کارشناسی ارشد، گرایش طراحی شهری در مقطع فوق لیسانس در ایران ارائه می‌شود.

تاریخچه:

اولین برنامه درسی دانشگاهی این رشته در ایالات متحده آمریکا تحت عنوان دوره «طراحی مجموعه ها و مراکز شهری» در سال ۱۹۵۷ در دانشگاه پنسیلوانیا ارائه گردید و متعاقبا برنامه دوره «طراحی شهری» در سال ۱۹۶۰ در دانشگاه هاروارد، یعنی جایی که قبلا در سال ۱۹۲۹، محل تولد اولین رشته برنامه ریزی شهری در آمریکا می بود، طراحی شهری نیز به سبک آمریکایی متولد شد.(کتابخانه من: کندوکاوی در تعریف طراحی شهری) هر چند سابقه طراحی شهری در ایران بدین عنوان و سیاق مطرح نبوده، و بدلیل ضعف در ساماندهی سیستم آموزشی و تبلیغاتی بسیاری از گنجینه های علمی ایرانی مدون و مطرح نشدند . . . ولی بزرگترین و موثر ترین مداخله طراحانه در مقیاس شهری، به سالهای پیرامون ۱۶۰۰ میلادی در اصفهان بر می کردد که منجر به شکل گیری یک مکتب به نام مکتب اصفهان شد و مداخلات عمرانی و طراحی شهری نماد های عینی این مکتب شدند که تا به امروز خوش می درخشند. از متفکران این مکتب و طراحان شهری آن میتوان شیخ بهایی را نام برد.

تعریف و مفهوم طراحی شهری:

طراحی شهری فرایندی است که به شکل‌ دهی فیزیکی بافت‌های مختلف شهری و روستایی منجر می‌ شود و با رویکرد ساختارگرایی به ایجاد اماکن متعدد می‌ پردازد و طراحی ساختمان‌ ها، فضاها و چشم‌اندازها را در برمی گیرد و نهایتاً جریانی را به راه می‌اندازد که به عمران و آبادی شهری کمک می ‌کند.

برخلاف معماری که فقط بر روی ساختمان‌ها به صورت انفرادی تمرکز می‌کند، طراحی شهری با مجموعه ساختمان‌ها، زیرساخت ها، خیابان‌ها، میادین، مناطق عمومی، محله‌ها و مناطق، و تمام شهر سر و کار دارد، که هدف آن ساخت محیطی عادلانه، زیبا، کارا و پاسخگو و پایدار است.

طراحی بخشی از هنر سازمان دادن فضای کالبدی است که با رشته‌ های مختلف علمی و هنری مانند برنامه‌ ریزی شهری، معماری و منظرسازی، مهندسی فضای سبز، طراحی صنعتی و مبلمان شهری، مهندسی ترافیک و حمل و نقل، روانشناسی، جامعه‌ شناسی و اقتصاد سر و کار دارد و در عین حال با سیاست و فرهنگ نیز ارتباط پیدا می‌کند و دامنه فعالیتش بسیار گسترده‌است. گستردگی فعالیت طراحی شهری نشان می‌دهد که این فعالیت مانند یک طرح معماری نیست که با طرح مشخصی شروع شود یا پایان پذیرد به عنوان مثال یک میدان به عنوان عنصری از سازمان فضایی شهر در طول تاریخ تکون می‌یابد، دگرگون می‌شود، تغییر می‌کند یا مدام عوض می‌شود. چنین فضایی می‌تواند از عهد باستان شروع شود، قرون وسطی را پشت سر گذارد، رنسانس را ببیند و امروز هم بتواند در عصر معاصر فعالیت و زندگی کند.

دشواری پیش‌ بینی آینده ایجاب می‌ کند که طراحی شهری انعطاف‌ پذیر باشد، بتواند خود را با حرکات و نوسانات و تصمیم‌ گیری‌ ها تطبیق دهد، اصلاح شود و به قولی مدارا  کند. پس از ویژگی های طراحی شهری پاسخگویی مداخلات آن در مقیاس شهری به نیازهای مورد تقاضا در راستای ارتقای کیفیت زندگی شهری در طول زمان می باشد. این اصل انعطاف پذیری طراحی شهری در بعد زمان است.

واحدهای درسی مهندسی شهرسازی:

در مقطع کارشناسی ارشد رشته طراحی شهری، دانشجویان واحدهای درسی مبانی نظری طراحی شهری، اندیشه ها و نظریات طراحی شهری، زیبایی شناسی شهری، تحلیل شکل شهر، روش ها و فنون طراحی شهری، طراحی شبکه حمل و نقل درون شهری، کارگاه های طراحی شهری، روش تحقیق علمی پیشرفته و … را می‌ گذرانند که این نشان از اهمیت اصول زیبایی شناختی شهری در طراحی شهری دارد و درک زیبایی های محتوایی و عملکردی علاوه بر زیبایی های ظاهری در طراحی شهری بسیار اهمیت دارد چرا که در مطالعه ی فلسفه طراحی شهری و اندیشه ها و تئوری های طراحی شهری این نیاز کاملا مبرم، آشکار و ملموس است.

نرم افزارهای شهرسازی:

از جمله پرکاربردترین نرم‌ افزارهای مورد استفاده در این رشته:

Google SketchUp ، UrbanSim ، CityCAD ، Streetscape ، Trafficware Synchro ، What If ، Google Earth ، MOLAND ، LUCIS ، CALRoads View ، TEKLA Xcity و . . .

فلسفه وجودی شهرسازی:

طراحی شهری بخش بسیار مهم و حساسی از هویت شهروندان یک شهر به‌ شمار می‌ رود. بدین معنا که گویی طراحی شهری نه تنها لباس شهر را طراحی می کند، بلکه رفتار و عملکرد شهر را نیز هدایت می کند و نمود عینی و ملموس و نیز ابعاد ادراکی آن شهر به واسطه طراحی شهری ارزندگی می یابد. و همه ی اینها نشان دهنده ی این است که شهروندان و مسوولان چگونه می‌اندیشند، چه امکاناتی در دسترس داشتند و چه متخصصانی نبوغ خود را ارائه دادند تا شهری که در آن زندگی می‌کنیم ساخته شده‌است.

زمانی که این عوامل را کنار یکدیگر قرار می‌دهیم تا ترکیبی از یک شهر را ارائه نماییم، سیمای بصری و ادراکی شهر گویای ایدئولوژی، فرهنگ و نگرش آن جامعه می‌باشد. بینش عمومی، معیارهای فرهنگی، سلیقه شخصی مسوولین، تفکر و امکانات نهادهای اجتماعی در یک کشور تعیین‌ کننده نمای ظاهری شهری و بالطبع طراحی شهری است.

طراحی شهری از یک سو باید حداقل خدمات و امکانات شهری را به‌ طور یکسان در اختیار کلیه شهروندان قرار دهد و از سوی دیگر تنوع و امکان انتخاب خدمات و امکانات منتوع و متفاوت را برای گروه‌های مختلف جامعه فراهم سازد.

هدف اول مستلزم یکنواختی استانداردها و جامعیت آن می‌باشد، ولی هدف دوم تنوع استانداردها و به‌ کارگیری تدابیر و راهبردهای متخصصان و افراد ذیصلاح در شهرسازی را ایجاب می‌نماید.

طراحی شهری در چارچوب کلی فرایند برنامه‌ ریزی و تصمیم ‌گیری جامعه، نیاز به تشکلات رسمی دارد تا از این طریق طراحان بتوانند به ارزش‌ها و آرمان‌های اصیل و بنیادی جامعه خود جامه عمل بپوشانند و پیشنهادهای طراحی را که نهایتاً به صورت سرمایه‌گذاری شهری، مرمت، بهسازی، نوسازی، بازسازی و ساخت و حفظ بناها در می‌آید، در قالب چهارچوب های کار طراحی بهتر ارائه دهند.

علم طراحی شهری با تمامی ابعاد خود، تنها راه رسیدن به آرمانشهر یا مدینه ی فاضله است . . .

خدمات من در حوزه شهرسازی:

تهیه و تالیف سند
چهارچوب طراحی شهری
مشاهده تعرفه ها
تهیه و تالیف
دستور کار توسعه
مشاهده تعرفه ها
تهیه و تالیف
طرح جامع سه بعدی
مشاهده تعرفه ها
تهیه و تالیف سند
راهنمای طراحی شهری
مشاهده تعرفه ها

واژه شناسی:

شهرسازی واژه معادل رشته Municipal Engineering در انگلستان است که در سیستم دانشگاهی ایران در رده مهندسی طبقه ‌بندی شده‌است اما معمولاً در دانشکده هنر و معماری ارائه می‌گردد. تاریخچه ساخت و کاربرد این واژه در فارسی برمی گردد به حضور کارشناسان آلمانی در ایران در دهه بیست خورشیدی که در برابر واژه  آلمانی Städtebau با همین مفهوم مشابه ساخت و ساز شهر قرار داده شد.

تعریف و مفهوم شهرسازی:

شهرسازی در یک تعریف عام عبارتست از مداخله و تنظیم فضا و فعالیت به منظور بهبود کیفیت زندگی ساکنان. در کتب درسی دانشگاهی آمده‌است که مجموعه روش‌ها و تدابیر ارزشمند و مفیدی که متخصصین امور شهری به وسیله آن شهرها را بهتر می‌سازند، به شهرسازی یا علم تنسیق شهرها شهرت دارد. یا شهرسازی عبارت است از مطالعه طرح‌ ریزی و توسعه شهرها با در نظر گرفتن احتیاجات اجتماعی و اقتصادی با توجه به حداقل رساندن مشکلات شهری و پاسخ‌ گویی به نیازهای عمومی جمعیت شهری.

علم شهرسازی، مقوله ای میان رشته‌ای (interdisciplinary) است. و این علم در طی طریق تکاملی خود ملقمه ای از دانش، فن و هنر خواهد بود، یعنی همواره چرخ شهرسازی با کنار هم قرار گرفتن این سه حوزه چرخش و حیات خواهد داشت تا منجر به حیات با کیفیت شهری شود.

دیاگرام 1-1-چرخه ی حیاط شهرسازی

دیاگرام ۱-۱- چرخه ی حیاط شهرسازی که منجر به حیات با کیفیت شهری می شود.

تحصیلات تکمیلی:

این رشته برای ادامه تحصیل در سطح کارشناسی ارشد دانشگاه‌های ایران شامل چهار گرایش مدیریت شهری، طراحی شهری، برنامه‌ ریزی شهری و برنامه‌ ریزی منطقه‌ای است و در مقطع دکتری نیز تحت عنوان شهرسازی می‌باشد.

گرایش طراحی شهری نیز در مقطع فوق لیسانس در ایران ارائه می‌شود که مباحث زیبایی‌شناسی و منظر شهری در آن بیشتر از برنامه‌ریزی شهری و سایر گرایش ها در تحصیلات تکمیلی به چشم می‌خورد.

واحدهای درسی مهندسی شهرسازی:

در مقطع کارشناسی شهرسازی، دانشجویان واحدهای درسی تاریخ شهر و شهرنشینی، شهرشناسی، جامعه‌شناسی، اقتصاد شهری، جغرافیای شهری، اقلیم شناسی، فضاهای شهری، برنامه ریزی شهری، مسکن، طراحی شهری و نیز مبانی زیبایی شناختی، هندسه، اسکیس و راندو، پرزانته، نور،صدا و رنگ در شهر، زیرساخت های شهری، تاسیسات و تجهیزات شهری، ترافیک شهری و … را می‌ گذرانند که این نشان از میان رشته‌ای (interdisciplinary) بودن شهرسازی دارد و نمی‌ توان نام آن را فقط برنامه‌ ریزی شهری گذاشت (چرا که عده ای به غلط معتقداند شهرسازی همان برنامه ریزی شهری است…) زیرا در برنامه‌ریزی شهری به ابعاد طراحی شهری و ابزارها و روش های آن چون: اسکیس و راندو و پرزانته و مباحث زیبایی شناختی کمتر وارد می‌شوند و طراحان شهری بر این مباحث مسلط هستند.

نرم افزارهای شهرسازی:

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و استفاده‌های روزافزون از سیستم‌های کامپیوتری، شهرسازی نیز دستخوش این کاربردها بود و امروزه سیستم‌های بسیاری در راستای ایجاد بستری امن و سریع برای دسترسی به پرونده‌های شهرسازی در شهرداری‌ها طراحی شده‌است. از جمله پرکاربردترین نرم‌ افزارهای مورد استفاده در این رشته:

جی آی اس، اتوکد، اس پی اس اس، اکسپرت چویس، سیتی انجاین، سورفر، نرم‌افزارهای سه بعدی مثل اسکچ آپ و . . . می‌باشند.

فلسفه وجودی شهرسازی:

بواسطه نقشی که شهرسازی در ایجاد بستر مناسب برای زندگی شهروندان دارد، روز به روز براهمیت و اعتبار آن به عنوان یک رشته و حرفه فعال و موثر افزوده می‌شود. شهرسازی قطعا نقش موثر و تعیین کننده ای در هدایت و شکل‌گیری جامعه ای مطلوب ایفا می کند. شکل‌ دادن و نظم بخشیدن به شهرها و جوامع و ارتقای کیفیت زندگی شهری به گونه ای که اهداف و ارزشهای مورد نظر جامعه آرمانی و متعالی را تحقق بخشد دلیل اصلی به ‌وجود آمدن رشته شهرسازی است.

علم شهرسازی با تمامی ابعاد خود، تنها راه رسیدن به آرمانشهر یا مدینه ی فاضله است . . .

خدمات من در حوزه شهرسازی:

انطباق کاربری
اراضی شهری و روستایی
مشاهده تعرفه ها
طرح توجیهی در خارج از حریم شهرها و افزایش محدوده شهرها و روستاها
مشاهده تعرفه ها
تفکیک و تجمیع
اراضی شهری و روستایی
مشاهده تعرفه ها
انجام پروژه های سازماندهی
اطلاعات مکانی و جغرافیایی
مشاهده تعرفه ها
انطباق
ساختمان های بلند مرتبه شهری
مشاهده تعرفه ها
ایده دیگری در ذهن دارید؟
تماس بگیرید.
تماس با من