معرفی رشته طراحی محیطی

مرتضی نظری > معرفی زمینه های کاری  > معرفی رشته طراحی محیطی

معرفی رشته طراحی محیطی

واژه شناسی:

طراحی محیطی به انگلیسی (Environmental Design) ، به معنی طراحی محیط و خلق عناصر محیطی می باشد. طراحی محیطی فرآیند توجه و پرداختن به پارامترهای محیطی تاثیرگذار بر کیفیت های فضایی هنگام تدوین برنامه ها، سیاست ها و مداخلات در محیط است، تا طراحی درست و اصولی عناصر محیطی، به خلق کیفیت های محیطی منجر گردد.

تعریف و مفهوم طراحی محیطی:

این فرآیند بسیار مورد توجه طراحی شهری و معماری منظر می باشد. طراحی و استفاده از عناصری در محیط که موجب ارتقای کیفیت های فضایی می شوند، کیفیت هایی که حس محیط را مطلوب و مطبوع کرده و باعث کیفیت هایی چون سرزندگی، پویایی، خاطره انگیزی، انعطاف پذیری، ایجاد انگیزش تعامل برای شهروندان با یکدیگر و با محیط (محیط تعاملی) و نهایتا تعلق خاطر مکانی می شوند. این پارامتر ها و کیفیت های محیطی از رسالت های شهرسازی، طراحی شهری و معماری منظر می باشند که طراحی درست محیطی نقش بسزایی در مرتفع کردن آنها دارد.
تا جایی که یکی از استراتژی های معروف طراحی شهری در پیشگیری از جرم در فضاهای شهری، مدل crime prevention through environmental design) cpted) به معنی پیشگیری از جرم از طریق طراحی محیطی می باشد. و این خود نشان از تاثیر محیط بر روح و روان و نهایتا رفتارهای انسانی دارد.

پس ما در هر حوزه علمی و نیز در هر حوزه مداخلات اجرایی که با محیط پیرامون سر و کار داشته باشد به دانش طراحی محیطی احتیاج خواهیم داشت. 

“از رویکردهای اساسی در طراحی محیطی اصل پایداری است”

مهم ترین مداخلات در طراحی محیطی:

طراحی محیطی بوسیله ی عناصری که ما به ازای عینی دارند تاثیرات خود را بر کیفیت های محیط اعمال می کنند. معروف ترین این عناصر در غالب دو هنر معروف در محیط ها خود نمایی می کنند. هنر احجام (sculpture)، و هنر جداره ای (mural)، همینطور طراحی مبلمان تاثیر بسزایی در خلق کیفیت های محیطی دارد. هنر احجام، احجام محیطی مانند مجسمه ها و حجم های مفهومی، کاربردی و تعاملی که خود گونه ها و کاربردهای متعددی دارد که در مقاله مربوط به آن می توانید اطلاعات کافی را بدست آورید، و هنر مورال یا جداره ای مانند نقاشی های دیواری، حجم های دیواری، تصویرسازی دیواری (دیوارنگاره) با انواع متریال مانند کاشی شکسته و . . . و سر آخر مبلمان محیطی که تعریف کننده و تسهیل کننده ی عملکرد در فضا و محیط هسنتد، همه و همه نقش بسزایی در بهبود و خلق کیفیت های محیطی دارند و به طراحی مجموعه ی این مداخلات، طراحی محیطی می گویند.

یک ویژگی مهم در عناصر محیطی:

شاید بتوان گفت طبق تجارب موفق در دنیا، ویژگی تعاملی بودن (Interactive)، مهمترین ویژگی عناصر محیطی می باشند بدین معنی که برخی از عناصر موجود در محیط کاملا کاربردی و تعاملی بوده و صرفا جنبه ی اشغال کردن فضا به بهانه ی خلق دکور زیبا در محیط را نداشته باشند. چرا که به عنوان مثال یک مجسمه در زیباترین حالت خود اگر صرفا برای زیبایی در وسط یک میدان باشد حتما باید بقدری پایدار و نمادین باشد که بتواند سال های زیادی در محیط به ایفای نقش بپردازد. ولی خب این کاربرد معدود است و در اکثر موارد مبلمان و المان های محیطی باید کاربردی و تعاملی باشند تا علاوه بر زیبایی، دائم مورد استفاده و در تعامل با انسان ها باشند که این خود رمز جاودانگی این عناصر است. یعنی که صرفا محیط زندگی خود را در منزل و شهر به گالری تبدیل نکنیم بلکه باید مبلمان و احجام و عناصری داشته باشیم که مورد استفاده قرار گیرند و حداکثر تعامل را با ما داشته باشند.

نرم افزار های طراحی محیطی:

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و استفاده‌های روزافزون از سیستم‌های کامپیوتری، طراحی محیطی نیز دستخوش این کاربردها بود و امروزه سیستم‌های بسیاری در راستای ایجاد بستری امن و سریع برای دسترسی به پرونده‌های طراحی محیطی در آتلیه ها طراحی شده ‌است. از جمله پرکاربردترین نرم‌ افزارهای مورد استفاده در این رشته:
اتوکد (auto cad)، اسکچ اپ (sketchup)، وی ری (vray)، لومیون (lumion)،

Realtime Landscaping Architect می‌باشند.


خدمات من در حوزه طراحی محیطی:

طراحی و اجرای احجام و مبلمان تعاملی (interactive)
مشاهده تعرفه ها
مشاهده تعرفه ها
فکر دیگری در ذهن دارید؟
تماس بگیرید…
تماس با من
طراحی و اجرای هنرهای محیطی جداره ای (mural)
مانند نقاشی های دیواری، کاشی شکسته و احجام دیواری و …
مشاهده تعرفه ها
طراحی و اجرای فضاهای تعاملی و انسان محور
مشاهده تعرفه ها
طراحی و اجرای احجام شهری (sculture)
مشاهده تعرفه ها
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت