معرفی رشته طراحی مبلمان

مرتضی نظری > معرفی زمینه های کاری  > معرفی رشته طراحی مبلمان

معرفی رشته طراحی مبلمان

واژه شناسی:

طراحی مبلمان به انگلیسی(Furniture Design) ، به طراحی اشیا متحرکی اطلاق می گردد که مورد استفاده افراد قرار گرفته و موجب خلق رفتار در محیط می گردند. مبلمان، یکی از اثاثیۀ مهم و تاثیرگذار در دکوراسیون داخلی منزل و همینطور فضای شهری به شمار می آید و وجود آن، روح و معنایی خاص به محیط می بخشد؛ از این رو، طراحی مبلمان در محیط بسیار مهم است و هماهنگی آن با سبک چیدمان می تواند فضایی متفاوت خلق کند.

تعریف و مفهوم طراحی مبلمان:

طراحان مبلمان مسئول طراحی فرم اصلی و اجزا و قطعات مبلمان و محصولات مرتبط به آن هستند. آنها بایستی این فرآیند را با ایده پردازی و طراحی اجزا و قطعات مبلمان آغاز کرده و در مرحله بعد آن طرح را در برنامه های سه بعدی سازی پیاده کنند.

به طور معمول، طراحان مبلمان ایده طراحی خود را با اسکیس های دست آزاد آغاز می کنند و سپس از نرم افزارهای کامپیوتری برای نهایی کردن طرحشان و افزودن پیچیدگی و جزئیات استفاده می کنند. طرح های آنها اغلب شامل تمامی تمامی جنبه های مختلف طراحی مبلمان می باشد، از جمله ابعاد دقیق، نحوه اتصال قطعات و اینکه از چه مصالحی برای ساخت آن استفاده شود.

برخی از طراحان مبلمان ممکن است در بخش طراحی مبلمان و یا حوزه ساخت و تولید فعالیت کنند. اما صرف نظر از سطح مشارکت طراح در پروژه، طراح مبلمان بایستی در ایجاد تعادل ما بین نیازمندی های عملیاتی، ارائه طراحی نوآورانه و داشتن دید زیبایی شناختی تبحر کافی داشته باشد.

از چه رشته هایی می توان به طراحی مبلمان وارد شد؟

تبدیل شدن به یک طراح مبلمان علاوه بر داشتن مدرک رشته مبلمان و دکوراسیون داخلی، با مدارکی که نزدیک به این رشته باشد نیز ممکن است. رشته هایی مانند طراحی صنعتی، مهندسی معماری، معماری داخلی، مهندسی صنایع، هنرهای تجسمی، گرافیک، مکانیک و … اما به طور کلی هر چقدر که تحصیلات شما مرتبط تر و عمقی تر باشد، شما برای این حرفه آمادگی بیشتری خواهید داشت.

دوره حرفه ای طراحی مبلمان و دکوراسیون در قالب آموزشهای علمی – کاربردی به رشته ای اطلاق می شود که دانشجویان با کسب مجموعه ای از دانش و مهارت های عملی در طراحی موارد مختلف مربوط به تولید مبلمان و فضای داخلی و چیدمان اجزای گوناگون، بتوانند امور محوله درمشاغل قابل احراز را به گونه ای شایسته انجام دهند.

چهار مهارت اصلی مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک طراح مبلمان:

از آنجا که هر فرد برای ورود به بازار طراحی مبلمان و دکوراسیون به طیف وسیعی از دانش و مهارت نیازمند است، این منطقی است که در طراحی مبلمان از یک برنامه کارشناسی شده پیروی شود تا بتوان این مهارت ها و علوم را در زمینه هنر های تجسمی و تکنولوژی با هم ترکیب کرد. چنین مهارتهایی شامل موارد زیر هستند:

مهارت تجزیه و تحلیل مصرف کننده:

طراحان مبلمان نیاز به درک بازار هدف خود دارند. آنها نیاز دارند تا گرایشات بازار را در نظر گرفته تا بتوانند مهارت های منطقی و مستدل را برای مطالعه مصرف کنندگان خود و شناخت نیازها برای نوع خاصی از محصول به کار گیرند.

مهارت های طراحی دستی:

اگر چه کامپیوترها بخش عظیم و رو به رشد کار طراحی مبلمان را برعهده دارند، با این وجود هنوز به دستهای طراح و مهارت های دستی او برای ترسیم اسکیس ها و کار با مصالح در جهت توسعه نمونه های اولیه نیازمند است. طراحان مبلمان در کنار کار کردن با دست نیازمند داشتن آگاهی بصری بسیار قوی و هماهنگی خوب دست و چشم می باشند.

مهارت های رایانه ای:

طراحان مبلمان بایستی بدانند که چگونه کامپیوتر را به کار ببرند، به ویژه برنامه های طراحی و برنامه ریزی کامپیوتری، چرا که آن ها نقش بسیار مهمی در اجرای عملکردهای مختلف مانند اسناد، تصاویر، رندر، انیمیشن و مدل سازی سه بعدی دارند.

مهارت های مدیریت کسب و کار:

طراحان مبلمان که قصد راه اندازی کسب و کار خود را دارند نیازمند مهارتهای به جهت بازاریابی ابتدایی کسب و کار و مدیریت هستند. آنها بایستی بدانند تا چگونه می توان مشتری ای پیدا کرد که قصد خرید محصولات شما را داشته باشد، چگونه محصول خود را برای مشتری توصیف و ارائه کنند، و مطمئن باشند که سرمایه، زمان و مصالح برای تولید و عرضه آن محصول موجود است.

توانمندی های حرفه ای طراحان مبلمان:

•    آشنایی با روشهای نوین زندگی شهری و نیازها و خواسته های جامعه هدف برای انجام

      طراحی
•    آشنایی با تاریخچه و سبکهای مبلمان و دکوراسیون داخلی
•    آشنایی با مبانی پژوهش، جستجوی اطلاعات و توانایی تحلیل و الگوسازی
•    آشنایی با مراحل و روند انجام کار طراحی از شروع پروژه و صورت مساله تا اجرای نهایی
•    آشنایی با انواع محصولات چوبی در شاخه مبلمان و دانش فنی تولید آن ها
•    آشنایی با نقش برندها در بازار و ارزش طراحی در قالب آن ها
•    آشنایی با واژه ها، عبارات و مفاهیم تخصصی و اصطلاحات کاربردی در زمینه طراحی و

      تولید
•    آشنایی با دستگاهها ، مواد اولیه و روشهای تولید با اولویت حفظ محیط زیست
•    ارائه طرح تولید بر اساس محاسبات اقتصادی و فناوریهای موجود در صنعت مبلمان
•    انجام محاسبات طرح بر اساس مهندسی عوامل انسانی (ارگونومی و آنتروپومتری و . . .)
•    استفاده و بکارگیری از نرم افزارهای موجود در طراحی مبلمان و دکوراسیون
•    امکان سنجی؛ پیاده سازی و اجرای طرح براساس فناوریهای موجود در صنعت مبلمان
•    داشتن دانش صحیحی از مصالح و روندهای طراحی (شامل ایمنی) در توسعه طرح ها
•    شناخت موضوعات و مسائل جانبی شغل مورد نظر از نظر ایمنی؛ اقتصادی، سختی و

      پیچیدگی کار

“فرآیند طراحی مبلمان در بهترین حالت باید از در آمیختن دو مهارت کلی یعنی  مهارت طراحی تزئینات  شامل تزئینات بدنه مبل، یراق آلات و پارچه های رو مبلی و … (به زبانی ساده، طراحی ظاهر کلی مبلمان) و مهارت طراحی محصول شامل لحاظ کردن مناسبات کاربرد گرایانه و به کارگیری اصول ارگونومیکی و اندام سنجی و … تشکیل شود.”

نرم افزار های طراحی مبلمان:

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و استفاده‌های روزافزون از سیستم‌های کامپیوتری، طراحی مبلمان نیز دستخوش این کاربردها بود و امروزه سیستم‌های بسیاری در راستای ایجاد بستری امن و سریع برای دسترسی به پرونده‌های طراحی مبلمان در آتلیه ها طراحی شده ‌است. از جمله پرکاربردترین نرم‌ افزارهای مورد استفاده در این رشته:

اتوکد (auto cad)، اسکچ اپ (sketchup)، وی ری (vray)، لومیون (lumion) می‌باشند.


“در انتخاب مبلمان، هم زیبایی آن اهمیت دارد و هم راحتی آن. مبلمان منزلتان باید متناسب با نوع دکوراسیون خانه ‌تان باشد؛ برای مثال، مبلمان سلطنتی، برازندۀ خانه ای با دکوراسیون مدرن یا مینیمال نیست!”

امروزه، طرفداران سبک دکوراسیون مینیمال بسیار زیاد شده و در نتیجه، دکوراسیون بیشتر پروژه ها در مجموعه طراحی و مهندسی شارینا به سبک مینیمال طراحی شده است؛ به طوری که مبلمان این گونه فضاها باید ساده و بی زرق و برق باشند.

لبۀ مبل و صندلی‌ های  جدید، مربعی است و پایه‌ هایشان  لوله ای و از جنس فلز. هیچ کنده‌ کاری و زرق و برق اضافه ای نیز ندارند، درست مثل مبلمان مدرن! برای ساختنِ جدیدترین مبلمان، از رنگ‌ های تیره یا خنثی، مانند قهوه ای، مشکی، سفید و طوسی استفاده شده است. مبلمان جدید معمولاً از جنس مواد طبیعی، مانند چوب، چرم و کتان هستند. تمیز نگه داشتن و تمیز کردن این مبلمان بسیار ساده است.

 عادت بسیار غلط و متاسفانه مرسوم:

“در یک مکان، نباید دو مدل مبل متفاوت قرار دهید.”

خدمات من در طراحی مبلمان:

طراحی و اجرای چند منظوره
(space saving furniture)

 

مشاهده تعرفه ها
مشاهده تعرفه ها
طراحی و اجرای مبلمان به صورت سفارشی
و متناسب با فضای موجود
مشاهده تعرفه ها
طراحی و اجرای مبلمان هوشمند
(smart furniture)
مشاهده تعرفه ها
طراحی و اجرای مبلمان داخلی منازل،
ادارات، فروشگاهها و سایر اماکن
مشاهده تعرفه ها
فکر دیگری در ذهن دارید؟
تماس بگیرید…
تماس با من
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت