معرفی رشته طراحی داخلی

مرتضی نظری > معرفی زمینه های کاری  > معرفی رشته طراحی داخلی

معرفی رشته طراحی داخلی

واژه شناسی:

طراحی داخلی به انگلیسی (Interior Design) ، همان طور که از اسمش نیز پیداست، این تخصص به طراحی فضای داخلی مربوط است و مانند معماری کل ساختمان، شامل تمام بخش های سازه، تاسیسات، مصالح، رنگ، ترکیب بندی و . . .  اما در فضای داخلی می باشد.

تفاوت معماری داخلی و دکوراسیون داخلی در طراحی داخلی:

به بیانی ساده، معماری داخلی فرآیند طراحی اجزای اصلی (و به نوعی ثابت) فضای داخلی را در بر می گیرد مانند دیوارهای جدید، پارتیشن ها، کنسول ها و عناصری که به بیانی متعلقات فضا می شوند و در فضا ثابت خواهند بود. اما دکوراسیون داخلی فرآیند طراحی و چیدمان اجزای متغیر فضای داخلی را در بر می گیرد مانند اکسسوارها، مبلمان و اثاثیه داخل فضا که قابل تغییر و تعویض خواهند بود.

تعریف و مفهوم طراحی داخلی:

یک معمار داخلی ابتدا فضای داخلی را به گونه ای که پاسخ گوی عملکرد، نیازها، رفتارها، اقلیم و . . . باشد طراحی کرده و سپس به چگونگی تعریف حس آن فضا از منظر نور، رنگ، مبلمان و . . . می پردازد. به یاد داشته باشیم که معماری داخلی می تواند بر روی سازه و مقطع معماری تاثیر بگذارد و مداخلاتی در این حوزه ها نیز داشته باشد، زیرا قبل از اینکه فضاها را با مبلمان متغیر فضایی پر کنیم (دکوراسیون داخلی)، به تعریف معماری داخلی آن فضاها می پردازیم.

یک معمار داخلی همانند یک معمار نیاز دارد تا با مباحثی همچون سازه، عملکرد، مقیاس فضایی، ارتفاع دیوارها و سقف ها، تاسیسات داخلی فضا آشنایی داشته باشد. در حقیقت وظیفه معمار داخلی قطعا فراتر از چیدمان صرف مبلمان و اکسسوارهای داخلی فضا و تعیین رنگ های آنها می باشد و قبل از همه ی اینها باید به نتیجه ی درستی در معماری داخلی فضا برسد. (بر خلاف تصوری که امروزه باب شده است.) که مهمترین آنها تعریف شخصیت فضا بر اساس نیازها و القای حس درست و درخور شخصیت فضا بوسیله طراحی درست می باشند.

پس تعریف و تعیین عملکرد صحیح داخلی یک فضا نیاز به تاسیسات، نور، آکوستیک، نیازهای اقلیمی، برآوردن نیازهای انسانی و . . . دارد که این ها در طی فرآیند طراحی داخلی توسط دو بخش معماری داخلی و دکوراسیون داخلی میسر خواهند شد. بویژه در مداخلات و تعریف عملکردهای کلان تر فضایی بیشتر به معماری داخلی نیاز خواهیم داشت و صد البته در تمامی فرآیندهای طراحی داخلی، دکوراسیون داخلی نقش تعیین کننده و لاینفکی در تعریف شخصیت و حس فضا دارد که با یک نگاه کل نگر و فرآیند نگر طراح داخلی باید توجه ویژه ای به آن داشته باشد.

معماری داخلی با ایجاد پتانسیل ها و محدودیت ها در مبلمان ثابت فضایی، چگونگی استفاده از آن فضا را به ما معرفی می کند. پس از این مرحله چیدمان اجزای متغیر می تواند به ایجاد حس فضا بسیار کمک کند.

پس در طراحی داخلی ما تنها به دنبال چیدمان های گوناگون مبلمان متغیر، اصلاح رنگ دیوار و کف سازی ها و . . . نیستیم، بلکه به دنبال ایجاد فضایی از طریق تعاریف مختلف فضایی و طراحی مبلمان های ثابت آن فضاها هستیم، تا بتوانند حوزه و عملکرد یک فضا را دقیق تر تعریف کنند، به دنبال نورگیری ها، اختلاف ارتفاع ها، جلو و عقب رفتگی ها و شکل و فرم کلی فضاها هستیم، به نحوی که باید بدون مبلمان متغیر نیز بتوان عملکرد و شخصیت فضایی را تشخیص داد. قطعا هماهنگی بین پروسه طراحی معماری و طراحی معماری داخلی، سریع تر و حرفه ای تر می تواند این اهداف را برآورده کند. و طبیعتا اگر هردوی پروسه های معماری و معماری داخلی توسط یک فرد با تیم منسجم اتفاق بیوفتد صد در صد نتیجه ی فوق العاده تری خواهیم داشت.

در مرحله معماری داخلی ما به دنبال شکل دهی فضایی هستیم که به تک تک عملکردهای مورد نیاز آن فضا با طراحی درست پاسخی مناسب بدهیم. و باالطبع هر عملکردی مبلمان متغیری نیاز دارد که باید در آن فضا چیدمان شود، و طبیعتا مبلمان متغیر نیز به نوبه ی خود بر اساس شکل فضا اگر طراحی شوند ( که مجموعه طراحی و مهندسی شارینا در فاز طراحی مبلمان به این فرآیند می پردازد) بهترین نتیجه و بهره وری را خواهیم داشت، مگر در مواردی که این مبلمان در بازار موجود بوده (به شرط تناسب عملکردی و زیبایی با فضا) و با قیمت مناسب تری قابل تهیه و خریداری باشند.

در فرآیند طراحی داخلی فضاهایی با عملکردهای چندگانه باید رویکرد طراحی انعطاف پذیر را پیش رو گیریم که در مقاله مربوط به آن کاملا به شرایط طراحی در این پروژه ها اشاره کرده ایم. فضاهایی مانند سالن های نمایشگاهی و . . .

تناسب معنایی چه در فرم و چه در عملکرد در حوزه های طراحی بسیار حائز اهمیت هستند از همین رو مجموعه ی شارینا همواره ۸ حوزه طراحی را به موازات هم در نظر داشته و پروژه های خود را طبق این تناسبات معنایی پیش میبرد. و طبق همین رسالت معماری داخلی در درجه اول باید متناسب با معماری خارجی و نما باشد و اصول کار اینست که ابتدا درون ساختمان با توجه به نیازها و عملکردهای پاسخ دهنده به آن نیازها شکل بگیرد و بعد پوست ساختمان بر روی این عملکرد بنشیند. درست بمانند اینکه ما همواره لباسمان را بر اساس عملکرد و موقعیت تعیین می کنیم.

“تناسب درون با بیرون ضرورت طراحی امروز است”

“فرآیند طراحی باید از درون به بیرون شکل گیرد”

 

واحدهای درسی طراحی داخلی:

در رشته طراحی داخلی، دانشجویان واحدهای درسی هندسه کاربردی، هندسه مناظر و مرایا، فرم و فضا، نماد شناسی، عکاسی، طراحی معماری داخلی، طراحی دکوراسیون داخلی، “انسان، طبیعت، معماری داخلی” ، “انسان، طبیعت و ارگونومی” ، حجم شناسی و ماکت سازی، شناخت مواد و مصالح، تاریخ معماری داخلی، تاریخ مبلمان، تاریخ معماری تزئینی، تنظیم شرایط اقلیمی (تاسیسات مکانیکی)، تنظیم شرایط محیطی (نور و صدا)، تئوری معماری داخلی، متره و برآورد، بیان معماری داخلی، اصول فنی ساختمان، گرافیک معماری داخلی، عناصر مدولار و پیش ساخته، مرمت و نگهداری معماری داخلی، آشنایی با طراحی صنعتی، مدیریت کارگاه، طرح تغییر عملکرد معماری داخلی و … را می‌ گذرانند.

نرم افزارهای طراحی داخلی:

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و استفاده‌های روزافزون از سیستم‌های کامپیوتری، طراحی داخلی نیز دستخوش این کاربردها بود و امروزه سیستم‌های بسیاری در راستای ایجاد بستری امن و سریع برای دسترسی به پرونده‌های طراحی داخلی در آتلیه های معماری طراحی شده‌است. از جمله پرکاربردترین نرم‌ افزارهای مورد استفاده در این رشته:

اتوکد (auto cad)، اسکچ اپ (sketchup)، رویت (revit)، تری دی مکس، وی ری (vray)، هند دراوینگ  (handdrawing)، آرچی کد (archicad)، راینو (rhino)، لومیون (lumion) می‌باشند.

خدمات من در حوزه طراحی داخلی:

طراحی و اجرای
دکوراسیون داخلی
مشاهده تعرفه ها
طراحی و اجرای
پروژه های بازسازی و مرمت دکوراسیون داخلی
مشاهده تعرفه ها
طراحی و اجرای
کف، دیوار و سقف
مشاهده تعرفه ها
انجام پروژه های
تغییر عملکرد و ایجاد فضاهای جدید
مشاهده تعرفه ها
طراحی و اجرای
یونیت های داخلی مانند TV Wall و…
مشاهده تعرفه ها
فکر دیگری در ذهن دارید؟
تماس بگیرید…
تماس با من
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت